• TOURNAMENT GAMES

    W. Basketball vs Centerville @Troy HS - February 16, 5:30 pm.

    M. Basketball vs Wayne @Trotwood - February 23, 2019, 4:30 pm.

     

    Pre-sale tickets for both games can be purchased in the Athletic Office for $6.00 - At the door, tickets are $7.00.  Pre-sale W. Basketball tickets will be on sale until Thursday, February 14 until 3:00 pmPre-sale M. Basketball tickets will be on sale until Thursday, February 21 until 3:00 pm.

     

     

     2018-2019 Wrestling

    Varsity

    Date                                                                            Event                                          @ School/Bus/Start

    Sat, Nov 17                               @ Harrison Scrimmage                                      8:00/8:15/10:00

    Wed, Nov 21                             @ Fairmont Scrimmage                                     9:00/9:15/10:00

    Wed, Dec 12                             @ Miami East w/ Butler &Sidney                        3:45/4:00//6:00

    Sat, Dec 15                               @ Fairmont Invitational                                      7:00/7:10/10:00

    Thur, Dec 20                             @ Oakwood (w/ Jr. High)                                   3:45/4:00/6:00

    Sat, Jan 5                                 @ Beavercreek Tournament                               7:00/7:15/10:00

    Wed, Jan 9                               @ Wayne w/ Piqua & Tecumseh             4:00/4:15/6:00

    Thurs, Jan 10                            @ GWOC South Duals @ Fairborn                     4:00/4:15/6:00

    Sat, Jan 12                               @ Miamisburg Tournament                                7:30/7:40/10:00

    Wed, Jan 16                              @ Northeastern (w/Jr. High)                              3:30/3:45/6:00

    Thurs, Jan 17                            4 Team Meet @ Stebbins

    Sat, Jan 19                               @ Sycamore Tournament                                   T6:45/7:00/10:00

    Thur, Jan 24                              @ GWOC South Duals @ West Carrollton          4:00/4:15/6:00

    Fri, Jan 25                                 @ Eaton Invitational                                          TBA

    Sat, Jan 26                               @ Eaton Invitational                                          TBA

     

    Fri, Feb 8                                  @ GWOC Tournament @ Butler                          2:25/2:30/5:30

    Sat, Feb 9                                 @ GWOC Tournament @ Butler                          8:15/8:30/10:00

    Wed., Feb 13                             Tecumseh                                                  3:45/6:00

                                                                                                                        (Senior/Pee Wee Night)

    Fri, Feb 22                                @ Sectional Tournament @ Centerville               2:45/3:00/6:00

    Sat, Feb 23                               @ Sectional Tournament @ Centerville               8:15/8:30/10:00

    Fri, March 1                              @ District Tournament @ Fairmont                    1:00/1:10/4:00

    Sat, Mar 2                                 @ District Tournament @ Fairmont                     8:15/8:20/10     

    Thur, Fri, Sat, Mar 6, 7, & 8       @ State Tournament @ OSU                              TBA

     

    Junior Varsity

    Sat, Nov 17                               @ Harrison Scrimmage                                      8:00/8:15/10:00

    Wed, Nov 21                             @ Fairmont Scrimmage                                     9:00/9:15/10:00

    Tue, Dec. 4                               @ Carroll JV RR                                                3:45/4:00/5:30

    Sat, Dec 8                                @ Sycamore JV Tournament                              6:45/7:00/10:00

    Thur, Dec 20                             @ Oakwood (w/ Jr. High)                                   3:45/4:00/6:00

    Sat. Dec 22                               @ Butler JV RR                                                 10:15/10:30/12:00

    Fri, Dec 29                                @ Middletown JV Tournament                            7:15/7:30/10:00

    Sat, Jan 5                                 @ Beavercreek Tournament                               7:00/7:15/10:00

    Tue, Jan. 8                                @ Carroll JV RR                                                3:45/4:00/5:30

    Wed, Jan 9                               @ Piqua w/ Wayne & Tecumseh             3:15/3:30/6:00

    Wed, Jan 16                              @ Northeastern (w/Jr. High)                              3:30/3:45/6:00

    Tue., Jan 22                              @ Butler JV RR                                                 4:45/5:00/6:30

    Sat, Jan 26                               @ Butler JV Tournament                                    6:15/6:20/9:00

    Wed, Feb 13                             Tecumseh                                                       3:45/6:00

     

             
             
    W. E. Stebbins High School
    M. Basketball Schedule
    2018-2019
             
          VARSITY TIME
             
    Nov.        
    Sat. 10   Belmont Scrimmage (Varsity, JV, 9th) 10:00 - 2:00 pm
    Tues. 13   Stivers Scrimmage (Freshman only) 5:30
    Wed. 14   @Middletown Madison Scrim (V,JV,9th) 5:45
    Fri. 30   Xenia 4:30/6:00/7:30
             
    Dec.        
    Tues. 4   Northmont 4:30/6:00/7:30
    Fri. 7   @Fairborn 4:30/6:00/7:30
    Tues. 11   @Tecumseh 4:30/6:00/7:30
    Sat. 15   Carroll 4:30/6:00/7:30
    Tues. 18   Trotwood 4:30/6:00/7:30
    Fri. 21   Fairmont Tourney @ Fairmont  
             Game 1:  Stebbins vs Winton Woods 6:00 pm
             Game 2:  Fairmont vs Alter 7:30 pm
    Sat. 22   Fairmont Tourney @ Fairmont TBA
             Game 1:  Loser of Game 1 and Game 2  
             Game 2:  Winner of Game 1 and Game 2  
    Fri. 28   West Carrollton 4:30/6:00/7:30
             
    Jan.        
    Wed. 2   Kenton Ridge 4:30/6:00/7:30
    Fri. 4   @Greenville 4:30/6:00/7:30
    Tues. 8   @Butler 4:30/6:00/7:30
    Fri. 11   Troy 4:30/6:00/7:30
    Tues. 15   Northridge 4:30/6:00/7:30
    Fri. 18   @Tippecanoe 4:30/6:00/7:30
    Tues. 22   Sidney 4:30/6:00/7:30
    Fri. 25   Piqua 4:30/6:00/7:30
    Tues. 29   @Xenia 4:30/6:00/7:30
             
    Feb.        
    Fri. 1   Fairborn 4:30/6:00/7:30
    Tues. 5   Miamisburg 4:30/6:00/7:30
    Tues. 12   @Trotwood 4:30/6:00/7:30
    Fri. 15   @West Carrollton 4:30/6:00/7:30
             
             
    COACH:  RON COLEMAN  
             
             

     

    W. E. Stebbins High School
    W. Basketball Schedule
    2018-2019
             
             
          VARSITY TIME
    Nov.        
    Tues. 6   @Tricounty North Scrimmage 6:00
    Sat. 10   @Clinton-Massie Scrimmage 10:00
    Tues. 13   @West Liberty Scrimmage 6:00
    Fri. 16   @Oakwood Scrimmage 6:00
    Tues. 20   Dayton Christian Scrimmage 6:00
             
    Dec.        
    Sat. 1   Springfield 10:00/11:30 am
    Mon. 3   @Northmont 6:00/7:30
    Wed. 5   Fairborn 6:00/7:30
    Mon. 10   Troy Christian 6:00/7:30
    Wed. 12   Thurgood Marshall 6:00/7:30
    Sat. 15   @Trotwood 12:00/1:30
    Wed. 19   @West Carrollton 6:00/7:30
    Sat. 22   Greenville 10:00/11:30 am
    Thur 27   Springfield Shawnee 6:00/7:30
             
    Jan.        
    Sat. 5   Butler 10:00/11:30 am
    Mon. 7   Piqua 6:00/7:30
    Wed. 9   @Troy 6:00/7:30
    Mon. 14   Miamisburg 6:00/7:30
    Wed. 16   Tippecanoe 6:00/7:30
    Wed. 23   @Piqua 6:00/7:30
    Thurs 24   @Xenia 6:00/7:30
    Sat. 26   Xenia 10:00/11:30 am
             
    Feb.        
    Mon. 4   @Fairborn 6:00/7:30
    Tues. 5   @Sidney 6:00/7:30
    Wed. 6   Trotwood 6:00/7:30
    Sat. 9   West Carrollton 10:00/11:30 am
             
             
    COACH: Al Cridge  

     

    2018 - 2019 BOWLING SCHEDULE
             
             
    NOVEMBER OPPONENT TIME LOCATION
    28 Wed. Greenville 4:00 PM Pla-Mor (Home)
             
    DECEMBER OPPONENT TIME LOCATION
    3 Mon. Butler 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    10 Mon. Piqua 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    12 Wed. Troy 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    17 Mon. Sidney 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    19 Wed. Tippecanoe 4:00 PM Pla-Mor (Home)
             
    JANUARY OPPONENT TIME LOCATION
    7 Mon. Xenia 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    9 Wed. Fairborn 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    14 Mon. Trotwood 4:00 PM Capri Lanes
    24 Thurs. West Carrollton 4:00 PM Capri Lanes
    29 Tues. Xenia 4:00 PM Beaver-Vu Bowl
             
             
    FEBRUARY OPPONENT TIME LOCATION
    4 Mon. Trotwood 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    7 Thurs. Fairborn 4:00 PM Bowl 10
    11 Mon. West Carrollton 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    16 Sat. GWOC Post Season Tournament 9:00 Poelking South
    20 Wed. OHSAA Girls Sectionals 9:00 Woodman Lanes
    21 Thurs. OHSAA Boys Sectionals 9:00 Woodman Lanes
    27 Wed. OHSAA Boys District Tournament 9:00 BeaverVu
    28 Thurs. OHSAA Girls District Tournament 9:00 BeaverVu
             
             
    COACHES: Boys - Jim Prater       Girls - Joyce Eardley