• WRESTLING 2019 2020

    Varsity

    Date                                                                            Event                                                          @ School/Bus/Start

    Sat, 11/23                                 @ Harrison Scrimmage                                      8:00/8:15/10:00

    Mon, 11/25                               Weight Certification/Scrimmage                       3:30/4:00/5:00

    Wed, 11/27                               @ Fairmont Scrimmage                                     9:00/9:15/10:00

    Thurs, 12/12                              @ Brookville (w/ Jr. High)                                   3:45/4:00/6:00

    Thurs, 12/19                              @ MVL Dual Meet Tournament                           2:50/3:10/5:00

    Sat, 12/21                                 @ Fairmont Invitational                                      7:00/7:10/10:00

    Sat, 1/4                                     @ Beavercreek Tournament                               7:00/7:10/10:00

    Thurs, 1/9                                 Oakwood & Southeastern (w/ Jr. High)            4:00/6:00

    Sat, 1/11                                   @ Miamisburg Tournament                                7:30/7:30/10:00

    Thurs, 1/16                               Miamisburg & Troy                                          4:00/6:00

    Sat, 1/18                                   @ Sycamore Tournament                                   6:45/7:00/10:00

    Fri, 1/24                                    @ Eaton Invitational                                          2:00/2:15/4:30

    Sat, 1/25                                   @ Eaton Invitational                                          8:00/8:15/9:30

    Thurs, 1/30                               Lakota West & Wayne                                      4:00/6:00

    Wed, 2/5                                   @ Tecumseh (w/ Jr. H.)                                     4:00/4:15/6:00

    Sat, 2/8                                     @ OHSAA State Duals – TBA                            TBA

    Wed, 2/12                                 CJ                                                                    4:00/6:30 (Senior Night)

    Fri, 2/21                                    @ MVL Tournament @ Butler                            TBA

    Fri, 2/28                                    @ Sectional Tournament @ Centerville               2:45/3:00/6:00

    Sat, 2/29                                   @ Sectional Tournament @ Centerville             7:00/7:15/10:00

    Fri, 3/6                                     @ District Tournament @ Fairmont                    1:00/1:10/4:00

    Sat, 3/7                                     @ District Tournament @ Fairmont                    8:15/8:20/10:00 

    Fri/Sat/Sun, 3/13, 14, 15            @ State Tournament @ OSU                             TBA

     

    Junior Varsity

    Sat, 11/23                                 @ Harrison Scrimmage                                      8:00/8:15/10:00

    Mon, 11/25                               Weight Certification/Scrimmage                       3:30/4:00/5:00

    Wed, 11/27                               @ Fairmont Scrimmage                                     9:00/9:15/10:00

    Thurs, 12/12                              @ Brookville (w/ Jr. High)                                   3:45/4:00/6:00

    Sat, 12/14                                 @ Sycamore JV Tournament                              6:45/7:00/10:00

    Tues, 12/17                               @ Butler JV Round Robin                                  4:00/4:15/6:30

    Sat, 12/28                                 @ Middletown JV Tournament                            7:00/7:15/10:00

    Fri, 1/3                                      @ Fairmont JV Round Robin                             7:00/7:10/10:00

    Sat, 1/4                                     @ Beavercreek Tournament                               7:00/7:15/10:00

    Thurs, 1/9                                 Oakwood & Southeastern (w/ Jr. High)            4:00/6:00

    Wed. 1/15                                 @ Butler JV Round Robin                                  4:00/4:15/6:30

    Sat, 1/25                                   @ Butler JV Tournament                                    6:15/6:20/9:00

    Thurs, 1/30                               Lakota West & Wayne                                      4:00/6:00

    Wed, 2/5                                   @ Tecumseh (w/ Jr. H.)                                     4:00/4:15/6:00

    Wed, 2/12                                 CJ                                                                    4:00/6:30 (Senior Night)

     

            11/22/2019
             
    W. E. Stebbins High School
    M. Basketball Schedule
    2019-2020
             
          VARSITY TIME
             
    Nov.        
    Tues. 12   Dunbar Scrimmage (JV/Varsity) 6:00 pm
          @Dunbar Scrimmage (9th) 6:00 pm
    Thurs. 14   @Bellbrook Scrimmage (Varsity) 6:00 pm
          Bellbrook Scrimmage (9th) 6:00 pm
    Tues. 19   @Middletown Madison Scrim. (Varsity/JV) 6:00 pm
    Wed. 20   @Belmont Scrimmage (Varsity/JV/9th) 6:30 pm
             
    Dec.        
    Tues. 3   Tipp City 4:30/6:00/7:15
    Fri. 6   Butler 4:30/6:00/7:15
    Tues. 10   @Sidney 4:30/6:00/7:15
    Fri. 13   @Greenville 4:30/6:00/7:15
    Tues. 17   Fairborn 4:30/6:00/7:15
    Fri. 20   @Piqua 4:30/6:00/7:15
    Sat. 21   @Kenton Ridge 4:30/6:00/7:15
    Fri. 27   Wilmington 4:30/6:00/7:15
             
    Jan.        
    Fri. 3   Xenia 4:30/6:00/7:15
    Tues. 7   @Troy 4:30/6:00/7:15
    Fri. 10   @West Carrollton 4:30/6:00/7:15
    Tues. 14   @Tipp City 4:30/6:00/7:15
    Fri. 17   @Butler 4:30/6:00/7:15
    Sat. 18   Tecumseh 4:30/6:00/7:15
    Tues. 21   @Northridge 4:30/6:00/7:15
    Fri. 24   Sidney 4:30/6:00/7:15
    Tues. 28   Greenville 4:30/6:00/7:15
    Fri. 31   @Fairborn 4:30/6:00/7:15
             
    Feb.        
    Tues. 4   Piqua 4:30/6:00/7:15
    Fri. 7   @Xenia 4:30/6:00/7:15
    Tues. 11   Troy 4:30/6:00/7:15
    Fri. 14   West Carrollton 4:30/6:00/7:15
             
             
    COACH:  RON COLEMAN  
             
            11/22/2019
    W. E. Stebbins High School
    W. Basketball Schedule
    2019-2020
             
             
          VARSITY TIME
    Nov.        
    Sat. 2   @Tri County North Scrimmage 10:00 am
    Sat. 9   Clinton-Massie Scrimmage 10:00 am
    Wed. 13   @Preble Shawnee Scrimmage 6:00
    Tues 19   @West Liberty Salem Scrimmage 6:00
    Mon. 25   @Bethel 6:00/7:00
             
    Dec.        
    Mon. 2   @Thurgood Marshall 5:30/6:30
    Wed. 4   @Tipp City 6:00/6:45
    Sat. 7   @Butler 11:00/12:00
    Wed. 11   Sidney 6:00/7:00
    Wed. 18   @Fairborn 6:00/6:45
    Sat. 21   Piqua 10:30/11:15
    Sat. 28   @Shawnee 12:00/1:00 pm
    Mon. 30   @Xenia 6:00/7:15
             
    Jan.        
    Sat. 4   Troy 10:30/11:15
    Wed. 8   West Carrollton (Varsity only) 6:00
    Sat. 11   Tipp City (Varsity only) 11:00 am
    Wed. 15   Butler 6:00/6:45
    Sat. 18   @Sidney (Varsity only) 11:00 am
    Wed. 22   @Greenville (Varsity only) 7:15
    Sat. 25   Fairborn 10:30/11:15
    Mon. 27   Greenville (Varsity only) 6:00
    Thurs. 30   @Piqua 6:00/6:45
             
    Feb.        
    Sat. 1   Xenia 10:30/12:00
    Mon. 3   Northridge (Varsity only) 6:00
    Wed. 5   @Troy (Varsity only) 7:15
    Sat. 8   @West Carrollton 10:30/11:15
             
             
    COACH:  Al Cridge  

     

     

    2019 - 2020 BOWLING SCHEDULE
             
    DECEMBER OPPONENT TIME LOCATION
    2 Mon. Tippecanoe 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    9 Mon. Butler 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    16 Mon. Sidney 4:00 PM Away
             
    JANUARY OPPONENT TIME LOCATION
    7 Tues. Greenville (Rescheduled for 2/11/20) 4:00 PM Away
    13 Mon. Fairborn 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    21 Tues. Piqua 4:30 PM Away
    27 Mon. West Carrollton 4:00 PM Pla-Mor (Home)
    29 Wed. Xenia 4:00 PM Pla-Mor (Home)
             
    FEBRUARY OPPONENT TIME LOCATION
    4 Tues. Troy 4:00 PM Away
    10 Mon. West Carrollton 4:30 PM Away
    11 Tues. Greenville (make-up from 1/7/20) 4:00 PM Away
    16 Sun. MVL Post Tournament 9:00 AM BeaverVu
    19 Wed. OHSAA Boys Sectionals 9:00 Poelking South
    20 Thurs. OHSAA Girls Sectionals 9:00 Poelking South
    26 Wed. OHSAA Girls District Tournament 9:00 BeaverVu
    27 Thurs. OHSAA Boys District Tournament 9:00 BeaverVu
             
             
    COACHES:  Boys - Jim Prater       Girls - Joyce Eardley